Samen slim omgaan met stroom: zo zorgen we dat het net niet overbelast raakt
Energieregio Rotterdam-Den Haag - We gebruiken steeds meer stroom op hetzelfde moment. Denk hierbij aan elektrisch koken, warmtepompen, zonnepanelen en het laden van elektrische auto’s. Dat is een goede ontwikkeling, maar het zorgt er ook voor dat het stroomnet op sommige momenten flink wordt belast. Hierdoor dreigt het stroomnet overbelast te raken. Dit probleem wordt ook wel netcongestie genoemd. In veel regio’s in Nederland zijn er gemeenten waar sprake is van netcongestie, zo ook in Zuid-Holland.
In gemeente Maassluis is netcongestie op dit moment niet aan de orde. Dat betekent dat inwoners en ondernemers geen last hebben van wachtlijsten voor nieuwe of zwaardere stroomaansluitingen. Op dit moment hebben we dus nog voldoende stroom, maar dit kan in de toekomst veranderen. Daarom vinden we het wel belangrijk om u te informeren, vooruit te kijken en samen netbewust met energie om te gaan.
Wat doen de netbeheerders aan deze situatie?
De netbeheerders TenneT en Stedin werken hard aan het verzwaren en uitbreiden van het overvolle stroomnet. Stedin zet hier eind 2026 de eerste stappen in. De verwachting is dat de netbeheerders de uitbreidingen op z’n vroegst rond 2035 volledig hebben aangelegd.
Wat doet gemeente Maassluis?
De gemeente blijft nauw samenwerken met netbeheerder Stedin en houdt de ontwikkelingen rondom het elektriciteitsnet goed in de gaten.
Wat inwoners en mkb’ers kunnen doen tegen de piek in het stroomgebruik?
De piekuren zijn de momenten waarop huishoudens en bedrijven veel energie verbruiken. Dit is vooral tussen 7:00 en 9:00 uur 's ochtends en 16:00 en 21:00 uur ’s avonds. Tijdens de piekuren neemt de druk op het elektriciteitsnet toe. Het helpt om zo min mogelijk elektronische apparaten tijdens deze uren te gebruiken. Daarbij is het ook aan te raden om niet alle apparaten tegelijk aan te zetten.
Waarom is er bij ons (nog) geen netcongestie?
Gemeente Maassluis wordt gevoed vanuit een ander hoogspanningsstation dan de meeste gemeenten in Zuid-Holland. Hierdoor is er op dit moment voldoende capaciteit beschikbaar op het stroomnet. Dat geeft nu ruimte, maar geen garantie voor de toekomst.
Wethouder Denise Mulder, onder andere Duurzaamheid, vult aan: “Het is fijn dat we in onze gemeente momenteel geen last hebben van netcongestie. Dat willen we graag zo houden. Naast de netverzwaring waar Stedin aan werkt, kunnen we zelf ook slim omgaan met de beschikbare stroom. Zo zorgen we ervoor dat iedereen nu én in de toekomst gebruik kan blijven maken van een betrouwbaar elektriciteitsnet.”
Meer informatie
Veel gestelde vragen zijn te vinden op de website van Stedin. Daarnaast biedt zet ook de knop om meer informatie over het verminderen van stroomgebruik tijdens piekmomenten.
